  • 3214X-2-501E
3214X-2-501E
advertisement
Manufacturer No:
3214X-2-501E
HK JDW NO:
103-3214X-2-501E
Package:
Datasheet:
3214X-2-501E
Description:
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 5(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 5.7 X 5.3mm) Gull Wing SMD Embossed T/R
Step5Bar-code shipping tag
3214X-2-501E
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.189 x 0.138 Face x 0.209 H 4.80mmx3.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    5.7mm
  • Base Part Number
    3214X
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Height
    5.3086mm