  • 3240-10P-C(50)
3240-10P-C(50)
advertisement
Manufacturer No:
3240-10P-C(50)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-3240-10P-C(50)
Package:
Datasheet:
3240-10P-C(50)
Description:
CONN PLUG 10 POS CABLE MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3240-10P-C(50)
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    3200
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    EMI/ESD PROTECTION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Outer Shroud Contact
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.2mm
  • Current Rating
    500mA
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    800μm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Insulation Resistance
    250000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    424VAC V
  • Cable Termination
    Solder
  • Wire Type
    Discrete
  • Length
    16.7mm