  • 3252L-1-200LF
3252L-1-200LF
advertisement
Manufacturer No:
3252L-1-200LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3252L-1-200LF
Package:
Datasheet:
Description:
Res Cermet Trimmer 20 Ohm 10% 0.75W(3/4W) 25(Elec)Turn 2.03mm (13.59 X 4.75 X 12.7mm) Lead Wire Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3252L-1-200LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Weight
    1.842719g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3252 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.187 Face x 0.500 H 12.70mmx4.75mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Lead Wire
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    4.75mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3252L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    12.7mm