  • 3252P-1-255LF
3252P-1-255LF
advertisement
Manufacturer No:
3252P-1-255LF
HK JDW NO:
103-3252P-1-255LF
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/2 SQ MT CERMET TRIMMER
Step5Bar-code shipping tag
3252P-1-255LF
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.5MOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Base Part Number
    3252P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Height
    5.588mm
  • Length
    12.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.842719g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3252 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.220 Face x 0.220 H 12.70mmx5.59mmx5.59mm
  • Tolerance
    ±10%