  • 3266P-1-500LF
3266P-1-500LF
advertisement
Manufacturer No:
3266P-1-500LF
HK JDW NO:
103-3266P-1-500LF
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/4IN 50 OHMS 10% SQ W/Standoff Sealed
Step5Bar-code shipping tag
3266P-1-500LF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3266 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.174 Face x 0.174 H 6.35mmx4.42mmx4.42mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    7.5mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Base Part Number
    3266P
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2625
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    4.4196mm