  • 3266X-1-601LF
3266X-1-601LF
advertisement
Manufacturer No:
3266X-1-601LF
HK JDW NO:
103-3266X-1-601LF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 600OHM 0.25W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3266X-1-601LF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3266 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.270 H 6.35mmx4.31mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    600Ohms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    4.5mm
  • Base Part Number
    3266X
  • Military Standard
    Not
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Height
    7.239mm
  • Length
    7.73mm
  • Width
    4.4958mm