  • 3296W-1-504
3296W-1-504
advertisement
Manufacturer No:
3296W-1-504
HK JDW NO:
103-3296W-1-504
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3296W-1-504
  • Height
    10.033mm
  • Thickness
    5.59mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Base Part Number
    3296W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C