  • 3296X-1-254
3296X-1-254
advertisement
Manufacturer No:
3296X-1-254
HK JDW NO:
103-3296X-1-254
Package:
Datasheet:
3296X-1-254
Description:
TRIMMER 250KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3296X-1-254
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.395 x 0.190 Face x 0.395 H 10.03mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    250kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    10.033mm