  • 3296Z-1-501LF
3296Z-1-501LF
advertisement
Manufacturer No:
3296Z-1-501LF
HK JDW NO:
103-3296Z-1-501LF
Description:
In a Tube of 50, 500O Through Hole Trimmer Potentiometer 0.5W Side Adjust Bourns 3296 Series
Step5Bar-code shipping tag
3296Z-1-501LF
  • Height
    10.033mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.395 x 0.190 Face x 0.395 H 10.03mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C