  • 3302X-3-103E
3302X-3-103E
advertisement
Manufacturer No:
3302X-3-103E
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3302X-3-103E
Package:
Datasheet:
3302X-3-103E
Description:
BOURNS 3302X-3-103E TRIMMER, 10K, 2MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3302X-3-103E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.7mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3302 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.108 x 0.087 Face x 0.041 H 2.75mmx2.20mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±25%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Silver
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Depth
    2.75mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3302X
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Diameter
    2.2mm
  • Height
    1.0414mm