  • 3306F-1-504
3306F-1-504
advertisement
Manufacturer No:
3306F-1-504
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3306F-1-504
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.2W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3306F-1-504
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    360mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3306 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.319 x 0.268 Face x 0.300 H 8.10mmx6.81mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Depth
    8.1mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3306F
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Diameter
    6.81mm
  • Height
    7.62mm