  • 3309P-1-104
3309P-1-104
advertisement
Manufacturer No:
3309P-1-104
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3309P-1-104
Package:
Datasheet:
3309P-1-104
Description:
BOURNS 3309P-1-104 TRIMMER, 100K, 9MM
Step5Bar-code shipping tag
3309P-1-104
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    868mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3309 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.453 x 0.354 Face x 0.250 H 11.50mmx9.00mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100kOhms
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11.5mm
  • Base Part Number
    3309P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Diameter
    9mm
  • Height
    6.35mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.9916mm