  • 3310C-001-203L
3310C-001-203L
advertisement
Manufacturer No:
3310C-001-203L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3310C-001-203L
Package:
Datasheet:
3310C-001-203L
Description:
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3310C-001-203L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    9.53mm
  • Base Part Number
    3310C
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Size Code
    3820
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.375 H 9.53mmx9.53mmx9.53mm
  • Height
    9.53mm
  • Length
    17.88mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material
    Plastic
  • Weight
    4.5g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Series
    Pro Audio 3310
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W