  • 3314G-1-253E
3314G-1-253E
advertisement
Manufacturer No:
3314G-1-253E
HK JDW NO:
103-3314G-1-253E
Description:
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD
Step5Bar-code shipping tag
3314G-1-253E
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    285mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3314 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.177 x 0.177 Face x 0.100 H 4.50mmx4.50mmx2.55mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    25kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Natural
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    6.2mm
  • Base Part Number
    3314G
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
    1
  • Taper
    Linear
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4958mm