  • 3314J-1-503G
3314J-1-503G
advertisement
Manufacturer No:
3314J-1-503G
HK JDW NO:
103-3314J-1-503G
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W J LEAD TOP
Step5Bar-code shipping tag
3314J-1-503G
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Square - 0.177 x 0.177 Face x 0.100 H 4.50mmx4.50mmx2.55mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Base Part Number
    3314J
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    300V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Height
    2.54mm