  • 3318S-1-502A
3318S-1-502A
advertisement
Manufacturer No:
3318S-1-502A
HK JDW NO:
103-3318S-1-502A
Package:
Datasheet:
3318S-1-502A
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 6MM SQ 5KOHMS 20% 0.1WATTS
Step5Bar-code shipping tag
3318S-1-502A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3318 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.272 x 0.256 Face x 0.311 H 6.90mmx6.50mmx7.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    3318S
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Height
    4.5974mm