  • 3352T-1-502LF
3352T-1-502LF
advertisement
Manufacturer No:
3352T-1-502LF
HK JDW NO:
103-3352T-1-502LF
Package:
Datasheet:
3352T-1-502LF
Description:
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Step5Bar-code shipping tag
3352T-1-502LF
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Round - 0.350Dia x 0.150 H 8.89mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Black
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    9.53mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3352T
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.75mm
  • Rated Temperature
    85°C
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    250 deg
  • Diameter
    8.89mm
  • Height
    3.81mm