  • 3361S-1-200GLF
3361S-1-200GLF
advertisement
Manufacturer No:
3361S-1-200GLF
HK JDW NO:
103-3361S-1-200GLF
Package:
Datasheet:
3361S-1-200GLF
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.5W GW SIDE ADJ
Step5Bar-code shipping tag
3361S-1-200GLF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3361 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.264 x 0.290 Face x 0.290 H 6.71mmx7.37mmx7.37mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.65mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3361S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    7.366mm