  • 3362P-1-103LF
3362P-1-103LF
advertisement
Manufacturer No:
3362P-1-103LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3362P-1-103LF
Package:
1206
Datasheet:
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3362P-1-103LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    566.990462mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
  • Series
    Trimpot® 3362 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    220mV
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Pitch
    2.54mm
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.99mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Base Part Number
    3362P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Length
    5.46mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
  • Rated Temperature
    70°C