  • 3362S-1-501
3362S-1-501
advertisement
Manufacturer No:
3362S-1-501
HK JDW NO:
103-3362S-1-501
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3362S-1-501
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.275 H 6.99mmx6.60mmx6.99mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3362S
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    5.46mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    6.985mm