  • 337SAK6R3M
337SAK6R3M
advertisement
Manufacturer No:
337SAK6R3M
HK JDW NO:
373-337SAK6R3M
Datasheet:
337SAK6R3M
Description:
SAK 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
337SAK6R3M
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SAK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.407Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0624mA
  • Ripple Current
    250mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    375mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm