  • 34ADP56T1W3QT
34ADP56T1W3QT
advertisement
Manufacturer No:
34ADP56T1W3QT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-34ADP56T1W3QT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
34ADP56T1W3QT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact Function
    ON-OFF-(ON)
  • Body Height
    8.89mm
  • Length - Termination
    0.425 inch
  • Actuator Length
    11.43mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    34A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Wrap
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Wire Wrap
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    11.43 mm
  • Actuator Type
    Flatted
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Sealing
    EPOXY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V