  • 34ASP31B2M1QT
34ASP31B2M1QT
advertisement
Manufacturer No:
34ASP31B2M1QT
HK JDW NO:
330-34ASP31B2M1QT
Step5Bar-code shipping tag
34ASP31B2M1QT
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Solder
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    34A
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    16.51mm
  • Body Breadth
    12.7 mm
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Sealing
    EPOXY
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@28VDC
  • Bushing Length
    0.35 inch
  • Body Height
    10.541mm
  • Length - Termination
    0.156 inch
  • Actuator Length
    10.41mm