  • 3502APKG
3502APKG
advertisement
Manufacturer No:
3502APKG
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
HK JDW NO:
787-3502APKG
Package:
Datasheet:
3502APKG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3502APKG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3502APKG .
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    3502A
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Phono (RCA) Plug
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Gender
    Male
  • Orientation
    Straight
  • Shielding
    Shielded
  • Max Current Rating
    6A
  • Number of Ports
    1
  • Number of Positions/Contacts
    2 Conductors, 2 Contacts
  • Includes
    2 pcs - 1 Connector, 1 Handle
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA)