  • 3502RABAU
3502RABAU
advertisement
Manufacturer No:
3502RABAU
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
HK JDW NO:
787-3502RABAU
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 182
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3502RABAU
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Package / Case
    Metal
  • Housing Material
    Brass
  • Body Material
    Zinc Alloy
  • Contact Material - Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    3502A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Phono (RCA) Plug
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Number of Contacts
    1
  • Max Current Rating
    6A
  • Number of Ports
    1
  • Number of Poles
  • Max Voltage Rating (DC)
    140.25kV
  • Cable Opening
    0.290 (7.37mm)
  • Number of Positions/Contacts
    2 Conductors, 2 Contacts
  • Includes
    3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Body Color
    Gold, Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA)