  • 35NH00AM-6
35NH00AM-6
advertisement
Manufacturer No:
35NH00AM-6
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-35NH00AM-6
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
35NH00AM-6
Description:
Fuse;Pwr Dist;Fast Acting;35A;Class aM;Dims 2.05x1.1x1.67";Blade
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35NH00AM-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Rectangular, Blade
  • Published
    2005
  • Series
    NH00
  • Size / Dimension
    2.047Lx1.673W x 1.102 H 52.00mmx42.50mmx28.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating
    35A
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Approval Agency
    VDE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Square
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Class Code
    NH
  • Height
    36mm