  • 35PZA150M10X13
35PZA150M10X13
advertisement
Manufacturer No:
35PZA150M10X13
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35PZA150M10X13
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35PZA150M10X13
Purchasing and Inquiry
35PZA150M10X13 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.7A @ 100kHz to power systems.Electrical device with 26mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).To fully perform the function of 135mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
35PZA150M10X13 Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 26mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
35PZA150M10X13 Applications
There are a lot of Rubycon 35PZA150M10X13 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
35PZA150M10X13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    PZA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    150μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    135mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm