  • 3640AC104KAV00J
3640AC104KAV00J
advertisement
Manufacturer No:
3640AC104KAV00J
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640AC104KAV00J
Package:
3640
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 3640
Step5Bar-code shipping tag
3640AC104KAV00J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    3640
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    J-Lead
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Depth
    10.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
  • Height
    4.58mm
  • Width
    11.2mm