  • 3640HC103KAT3A\SB
3640HC103KAT3A\SB
advertisement
Manufacturer No:
3640HC103KAT3A\SB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640HC103KAT3A\SB
Description:
10000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
3640HC103KAT3A\SB
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    10000pF
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm