  • 3640KA181JAT9A
3640KA181JAT9A
advertisement
Manufacturer No:
3640KA181JAT9A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-3640KA181JAT9A
Description:
180pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
3640KA181JAT9A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
    3640 (9110 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Depth
    10.2mm
  • Case Code (Metric)
    9110
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5000V
  • Height
    2.54mm
  • Length
    9.14mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm