  • 36501J16NJTDG
36501J16NJTDG
advertisement
Manufacturer No:
36501J16NJTDG
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36501J16NJTDG
Datasheet:
36501J16NJTDG
Description:
TE CONNECTIVITY / HOLSWORTHY - 36501J16NJTDG - INDUCTOR, 0603 CASE, 16N, 5%
Step5Bar-code shipping tag
36501J16NJTDG
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.044W 1.80mmx1.12mm
  • Tolerance
    ±5%
    Wirewound
  • Resistance
    110mOhm
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.12mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    700mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    16nH
  • ELV
    Compliant
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.3GHz
  • Q @ Freq
    35 @ 250MHz
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm