  • 36502A56NJTDG
36502A56NJTDG
advertisement
Manufacturer No:
36502A56NJTDG
HK JDW NO:
792-36502A56NJTDG
Datasheet:
36502A56NJTDG
Description:
Inductor;High Frequency;Ind 0.056 uH;Tol 5%;Cur-Rtg 0.5 A;SMT;0805
Step5Bar-code shipping tag
36502A56NJTDG
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.090Lx0.068W 2.29mmx1.73mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Resistance
    340mOhm
  • Depth
    1.73mm
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    340mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.55GHz
  • Q @ Freq
    60 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    500mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.52mm
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm