  • 36D172F350CF2A
36D172F350CF2A
advertisement
Manufacturer No:
36D172F350CF2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-36D172F350CF2A
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
36D172F350CF2A
Description:
36D 1700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.579Dia 65.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36D172F350CF2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    36D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.579Dia 65.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    1700μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    64mm
  • Height Seated (Max)
    5.752 146.10mm
  • Length
    143mm