  • 36DX413G050DC2A
36DX413G050DC2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX413G050DC2A
HK JDW NO:
874-36DX413G050DC2A
Datasheet:
36DX413G050DC2A
Description:
36DX 41000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 3744
Step5Bar-code shipping tag
36DX413G050DC2A
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DX
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    3.079Dia 78.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    41000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    76mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm