  • 36DX872G040AC2A
36DX872G040AC2A
advertisement
Manufacturer No:
36DX872G040AC2A
HK JDW NO:
874-36DX872G040AC2A
Datasheet:
36DX872G040AC2A
Description:
36DX 8700μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 17466
Step5Bar-code shipping tag
36DX872G040AC2A
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DX
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    1.453Dia 36.90mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    8700μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Voltage
    40V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    35mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm