  • 381N2.5MEG
381N2.5MEG
advertisement
Manufacturer No:
381N2.5MEG
HK JDW NO:
384-381N2.5MEG
Package:
Datasheet:
381N2.5MEG
Description:
POT 2.5M OHM 1W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381N2.5MEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    381
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    2.5MOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    15.88mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.625Dia x 0.625 H 15.88mmx15.88mm
  • Diameter
    15.88mm
  • Length
    28.97mm
  • Actuator Length
    0.750 19.05mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%