  • 3832510MG
3832510MG
advertisement
Manufacturer No:
3832510MG
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-3832510MG
Package:
Datasheet:
3832510MG
Description:
3832510MG datasheet pdf and Pushbutton Switches product details from Bulgin stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 4759
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3832510MG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Rear
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT-THREADED
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    380
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    24.8mm
  • Body Breadth
    15 mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.70mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(AC)-Max
    16A
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Body Height
    31.3mm