  • 388VCXXCM-24D
388VCXXCM-24D
advertisement
Manufacturer No:
388VCXXCM-24D
Manufacturer:
Schneider Electric
HK JDW NO:
16111-388VCXXCM-24D
Package:
Datasheet:
388VCXXCM-24D
Description:
Relay; 15 A; 240 VAC⁄ 28 VDC; 24 VDC; 3PST-NO; 21.8 mA; 240 Ohms; Plug-In&f
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
388VCXXCM-24D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Panel, Plug-In
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    88 g
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    50 °C
  • Min Operating Temperature
    -30 °C
  • Power Rating
    500 mW
  • Current Rating
    15 A
  • Approval Agency
    CE, CSA, cULus
  • Max Voltage Rating (AC)
    240 V
  • Max Current Rating
    15 A
  • Throw Configuration
    3PST
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    15 A
  • Coil Resistance
    240 Ω
  • Coil Current
    100 mA
  • Power Consumption
    2 W
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Coil Voltage (AC)
    24 V