  • 39D408G025JS6
39D408G025JS6
advertisement
Manufacturer No:
39D408G025JS6
HK JDW NO:
874-39D408G025JS6
Datasheet:
39D408G025JS6
Description:
39D 4000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.012Diax3.142L 25.70mmx79.80mm -20°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 8318
Step5Bar-code shipping tag
39D408G025JS6
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 85°C
    500 hours
  • Tan Delta
    0.6
  • Diameter
    25.7mm
  • Height Seated (Max)
    80.01mm
  • Length
    79.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
    39D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.012Diax3.142L 25.70mmx79.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    4000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V