  • 3ESH9-12.0
3ESH9-12.0
advertisement
Manufacturer No:
3ESH9-12.0
Manufacturer:
MEC Switches
HK JDW NO:
500-3ESH9-12.0
Package:
Datasheet:
3ESH9-12.0
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3ESH9-12.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    300gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    10.10mm x 10.10mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 24VDC
  • Switch Travel
    1.00mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    12.00mm
  • Actuator Length
    6.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP67, Waterproof
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~160°C