  • 3ETH9-09.5
3ETH9-09.5
advertisement
Manufacturer No:
3ETH9-09.5
Manufacturer:
MEC Switches
HK JDW NO:
500-3ETH9-09.5
Package:
Datasheet:
3ETH9-09.5
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3ETH9-09.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~160°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Multimec® 3
  • Feature
    Sealed - Flux Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    300gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    10.10mm x 10.10mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 24VDC
  • Switch Travel
    1.00mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    9.50mm
  • Height
    9.5mm