  • 3EZ130D10E3/TR12
3EZ130D10E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ130D10E3/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-3EZ130D10E3/TR12
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
3EZ130D10E3/TR12
Description:
375Ohms ±10% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ130D10E3/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ130
  • Impedance
    375Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 98.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    375Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    130V
  • Zener Voltage
    130V