  • 3EZ13D10E3/TR12
3EZ13D10E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ13D10E3/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ13D10E3/TR12
Datasheet:
3EZ13D10E3/TR12
Description:
ZENER DIODE 4.5Ohm ±10% 13V 500nA @ 9.9V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ13D10E3/TR12
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ13
  • Impedance
    4.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 9.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    4.5Ohm
  • Zener Voltage
    13V