  • 3EZ140D/TR8
3EZ140D/TR8
advertisement
Manufacturer No:
3EZ140D/TR8
HK JDW NO:
523-3EZ140D/TR8
Datasheet:
3EZ140D/TR8
Description:
475Ohms ±20% 140V 500nA @ 106.4V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ140D/TR8
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ140
  • Impedance
    475Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 106.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    475Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    140V
  • Zener Voltage
    140V