  • 3EZ150D/TR12
3EZ150D/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ150D/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ150D/TR12
Datasheet:
3EZ150D/TR12
Description:
550Ohms ±20% 150V 500nA @ 114V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ150D/TR12
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ150
  • Impedance
    550Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 114V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    550Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    150V
  • Zener Voltage
    150V