  • 3EZ5.6D10E3/TR12
3EZ5.6D10E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ5.6D10E3/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-3EZ5.6D10E3/TR12
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
3EZ5.6D10E3/TR12
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±10% 5.6V 5μA @ 2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ5.6D10E3/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ5.6
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Zener Voltage
    5.6V