  • 3EZ62DE3/TR12
3EZ62DE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ62DE3/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ62DE3/TR12
Datasheet:
3EZ62DE3/TR12
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±20% 500nA @ 47.1V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ62DE3/TR12
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 47.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    62V