  • 3EZ7.5D/TR12
3EZ7.5D/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ7.5D/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ7.5D/TR12
Datasheet:
3EZ7.5D/TR12
Description:
ZENER DIODE 2Ohm ±20% 5μA @ 5V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ7.5D/TR12
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    3EZ7.5
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V