  • 3EZ8.2D5/TR8
3EZ8.2D5/TR8
advertisement
Manufacturer No:
3EZ8.2D5/TR8
HK JDW NO:
523-3EZ8.2D5/TR8
Datasheet:
3EZ8.2D5/TR8
Description:
ZENER DIODE 2.3Ohm ±5% 8.2V 5μA @ 6V -65°C~150°C 3W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ8.2D5/TR8
    Select All
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    3EZ8.2
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    2.3Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    2.3Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    91mA