  • 3M 401+ CIRCLE-0.500-2000
3M 401+ CIRCLE-0.500-2000
advertisement
Manufacturer No:
3M 401+ CIRCLE-0.500"-2000
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-3M 401+ CIRCLE-0.500"-2000
Package:
Description:
TAPE GREEN 2000/ROLL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3M 401+ CIRCLE-0.500-2000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    401+
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Green
  • Usage
    Masking, Protection, Sealing
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Synthetic Rubber Based
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Crepe Paper
  • Tape Type
    Masking
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2dia
  • Thickness
    0.0067 6.7mils 0.170mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25